o Nirvaně

8. září 2008 v 15:40 |  Nirvana
Kapela Nirvana jako taková byla založena Kurtem Cobainem, Christem Novoselicema Aaronem Buckhardem v roce 1986. Ale před tím ještě hrál Christ a Cobain v kapele známé jako Fecal Matters Prvním bubeníkem skupiny Nirvana Aaron , který tam dlouho nevydržel a v roce 1988, kdy vyšlo demo známé jako Gofather of Grunge ,už s nimi nenahrál. Aarona vystřídal na velmi krátkou dobu Dale Croverem, který pro soukromé problémy odjel do San Franciska a na jeho místo nastoupil Chad Chaninng. Vše se zdálo být už v pořádku, Kurt už i začal psát texty typičtější pro jejich styl - byli víc cyničtější a objevovali se v nich témata lidské degenerace a opovržení ze spotřební společnosti. Na vystoupeních se začalo ukazovat i víc lidí. Roku 1988 na začátku Listopadu vydávají nahrávku-singl s názvem Love Buzz/Big cheese.O rok později se do kapely přichází kytarista Jasnon Everman a spolu vydali první album s názvem Bleach. Rozpočet tohoto alba je přišel na směšných 606,17$. Při březnových klubových vystoupení v Březnu se pomalu začíná vyvíjet grungerová scéna a postupně je i psána grunge kultura. V červnu téhož roku se Nirvana vydala na měsíční turné po státech a potom i v říjnu na 6-ti týdenní turné po Evropě . Po turné odešel z kapely i Jason Everman a přestupuje do kapely Soundgarden, protože tíhl spíš k metalu. Další nečekanou změnou se stal odchod Chada Chaninga uprostřed turné v dubnu roku 1990.
25. září 1990 do kapely nastupuje jeden z nejlepších bubeníků co kdy žili Dave Grohl, který dříve vystupoval v hardcorové kapele Scream. Po dvou minutách na zkoušce pronesl Christ: ,,ten je náš´´, má tak tvrdý úhoz a skvělou dynamiku. Byl velmi precizní a pohotový, mlátil do bubnů tak silně, že každou chvíli museli měnit blánu. V této sestavě Nirvana zůstává až do konce a hned v říjnu vyráží na turné po Anglii. Kurt skládal čím dál tím víc cyničtější dvojsmyslné texty a zabýval se otázkou smyslů a začíná se objevovat i nenávist vůči sebe sama a sklony k sebevraždě. Většina těchto textů se nalézá na druhém albu, které Nirvana vydala pod názvem Nevermind. A nakonec i 10.září vychází i kultovní, ale přesto Kurtem tak nesnášený singl Smells Like Teen Spirit, která se jmenuje jako oblíbený deodorant co používala Kurtovo přítelkyně Courtney Love.
24.září 1991 konečně vyšlo album Nevermind a den po té se konal koncert Live at Paradiso jehož se účastnilo neuvěřitelných 130 000 lidí. Téměř o měsíc je oceněno album Nevermind zlatým diskem. V listopadu se rozjíždí šestitýdenní turné po Evropě a startuje Nirvománie. Asi málokdo tušil co Kurt prožívá za peklo při koncertech jako je i West Coast Tour v prosinci 91. A tímto turné začíná hrát Kurt pro velké publikum to však mělo za následky žaludeční křeče a bronchitidu a další problémy. To Kurt začal řešit heroinem a tím se zbavil jak bolesti tak taky jeho tváře grungerové hvězdy. Vše se úplně potvrdilo 28. prosince v San Diegu na noční show kde agresivně rozmlátil celé pódium a doslova se odplazil.

V červnu 1992 se Kurt nečekaně oženil s Courtney Love z rockové kapely Hole, jelikož spolu čekali dítě, ale pokračovali v turné. A také začali připravovat písničky pro nové album charakterizující jeho závislost. Následovně se ale taky ocitá v depresivních stavech a nemá chuť k životu a celé dny nevylézá z postele. Z jeho stavů bezmocnosti ho vysvobozuje jeho dcerka která se narodila 18.srpna 1992 (Frances Bean). Kvůli článkům v novinách o tom že Kurt bere heroin jim byla brzy odebrána. Po odebrání Frances se jí snažili opět získat přes soudy ale to vedlo k nervovému zhroucení jak Kurtovo tak k zhroucení Courtney.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Keille Keille | Web | 8. září 2008 v 16:02 | Reagovat

Ahoj, tvůj blog se supero!!! Jinak se koukni na web :) stoji to za too

2 JaNa JaNa | E-mail | 17. prosince 2008 v 20:07 | Reagovat

AhOjKy MáS tO mOf HeFkY =) ....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama